Lue, katso, kuuntele
Luonnon puolella
Kirjailija ja toimittaja Markus Leikola on koonnut kirjaan Sielunmessu - luonnosta, ihmisestä ja elämästä (2019) Pentti Linkolan pamflettitekstejä puolen vuosisadan takaa. Linkolan tekstit ovat ilmestyneet alunperin kolmessa eri kirjassa vuosina 1960, 1971 ja 1979.
Leikola on tulkinnut ja tiivistänyt Linkolan ajatuksia runomuotoon. Leikolan runot ovat myös Linkolan hyväksymiä. Kirjassa vuorottelevat Linkolan tekstit, Leikolan runot ja upea valokuvakuvitus.
Valokuvaaja Juha Metso on ikuistanut kirjan kuviin paitsi Linkolan muotokuvia myös hienoja luontokuvia. Kuvat ovat mustavalkoisia ja niistä huokuu voimakas, koskettava tunnelma.
Sielunmessu on kaunis runokuvateos, joka tuo Linkolan ajatukset tähän hetkeen osoittaen, miten hänen ajatuksensa ovat edelleen ja monin eri tavoin ajakohtaisia. Teksteissä liikutaan paljon luonto- ja ympäristöteemoissa, mutta myös esimerkiksi kulttuuri on tärkeässä roolissa.
Nämä linnut palaavat tänne takaisin.
Nämä, ja heidän poikasensa,
ja näiden jälkeläiset.
Tänne, mitä on jäljellä,
sitten kun on poikaset,
jälkeläiset,
mitä vielä on jäljellä.
Mitä vielä on jäljellä?